Riksfinal, klass L13 stå

Dag två på riksfinalen och det är dags för våra stående skyttar att tävla. Idag avgörs klasserna L13 stå, L15 stå, L17 och L21. Klass 13 tillhör man från det år man fyller 13, klass 15 från det år man fyller 15 osv.

Första laget på morgonen bestod av de yngsta ståendeskyttarna, klass 13. Till final går följande fem skyttar:

Jonna Glansholm, Stenkumla skyttegille

Elsa Nilsson, Värnamo skytteförening

Noelle Fessé, Gefle frivilliga skarp

Carl Bergman, Eda SG

Maya Björklund, Filipstads skyttegille

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter , | Kommentarer inaktiverade för Riksfinal, klass L13 stå

Skyttiadens riksfinal, skjutkort mm

Publicerat i Okategoriserade | Kommentarer inaktiverade för Skyttiadens riksfinal, skjutkort mm

Följ tävlingen på webben

Följ finalerna via webben

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter , | Kommentarer inaktiverade för Följ tävlingen på webben

Skyttiaden, klass 15

Nu har även klass 15 avslutat sin grundomgång och följande fem skyttar går till final:

Andrea Jirle, Gullabo skytteförening

Stephanie Nevlund, Fredsberg-Älgarås skg

Anna Rolander, Björksta

Martin Blombäck, Piteå skytteförening

Amanda Mjörnerud, Götlunda

Klass 13 och 15 skjuter sina finaler samtidigt. Preliminär startid är kl. 16 (detta är tid för upprop).

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter , | Kommentarer inaktiverade för Skyttiaden, klass 15

Skyttiaden, klass 13

Efter stabilt skytte och med höga poäng har följande fem skyttar kvalificerat sig till final i klass 13:

Frida Börjesson, Ålems skytteförening

Hedvig Råberg, Löderups skyttekår

Gustav Lindhagen, Ålems skytteförening

Mathilda Gustafsson, Bromma-Solna skf

Linus Johansson, Tvååkers skyttegille

Finalen startar preliminär kl. 16 (detta är tid för upprop).

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter , | Kommentarer inaktiverade för Skyttiaden, klass 13

Skyttiaden, klass L 11

Skyttiaden är Sveriges största luftgevärstävling, och efter att ha skjutit både förenings-, distrikts-, och regionkval är nu skyttarna samlade för riksfinalen i Kinna.

De allra yngsta skyttarna i klass 11 har skjutit sin grundomgång och till final går följande skyttar:

David Kullnes, Gullspångs skytteförening

Felicia Skoglund, Ludvika skytteförening

Theo Lundgren, Dalstorps skytteförening

Tove Pettersson, Karlslunda skytteförening

Fanny Sörensson, Söraby skytteförening

Finalen startar preliminärt kl. 14:30 (detta är tid för upprop).

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter | Kommentarer inaktiverade för Skyttiaden, klass L 11

Följ skyttiadens riksfinal via webben

Skyttiadens riksfinal kan följas live via webben

Publicerat i Okategoriserade | Etiketter | Kommentarer inaktiverade för Följ skyttiadens riksfinal via webben

Skjutlagslista Riksfinalen Skyttiaden 2019 uppdaterad

Publicerat i Okategoriserade | Kommentarer inaktiverade för Skjutlagslista Riksfinalen Skyttiaden 2019 uppdaterad

Årsmöte 13/3 19,15

Sjuhäradsbygdens Sportskytteklubb har årsmöte den 13/3 klockan 19,15.

Plats Marks skyttecenter alla medlemmar hälsas välkomna.

Publicerat i Okategoriserade | Kommentarer inaktiverade för Årsmöte 13/3 19,15

Skyttar Riksfinalen Skyttiaden 9-10/3 i KINNA

I filen finns skyttar som har kvalificerat sig till Riksfinalen i skyttiaden 2019 på resultat, lottade skyttar kommer att publiceras senare. Lottade föreningars skyttar har fått ett mail om att deras förening har en lottad plats.

Publicerat i Okategoriserade | Kommentarer inaktiverade för Skyttar Riksfinalen Skyttiaden 9-10/3 i KINNA